przestrzeń biurowa

Zasady bezpiecznego używania gilotyny do papieru

Gilotyna, chociaż wielu osobom kojarzy się głównie z ścinaniem głów podczas krwawej rewolucji francuskiej, to jest też nazwą przyrządu niezwykle przydatnego w biurach, szkołach czy drukarniach. Jednak podobnie jak jej francuska poprzedniczka jest bardzo ostra i potrafi być groźna, dlatego poniżej znajduje się garść informacji na temat jej bezpiecznego użytkowania.

Zastosowanie i budowa gilotyny do papieru

Dobrej jakości gilotyna do papieru jest nieodzowna dla wygodnej pracy wszędzie tam, gdzie należy szybko i estetycznie przecinać lub obcinać papier. Pozwala ona na równe i dokładne obcinanie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kartek, a wiele modeli umożliwia uzyskanie nie tylko prostego, ale również falowanego lub perforowanego wykończenia.

Konstrukcja standardowej, najczęściej używanej w domu czy w pracy gilotyny, jest dość prosta. Urządzenie to składa się bowiem z podstawy, wykonanej najczęściej z tworzywa sztucznego (chociaż można spotkać jeszcze nieco archaiczne, drewniane modele), na której znajduje się linijka oraz z dźwigni z nożem, którego zadaniem jest właśnie przecinanie kartek. Znajdziemy również gilotyny z nożem przesuwanym zamiast dźwigni, ale jest to nieco rzadziej spotykane rozwiązanie.

Inne publikacje  Płatność z góry czy za pobraniem? Zalety i wady obu sposobów płatności

Jak bezpiecznie użytkować gilotynę do papieru?

Urządzenie, które tak jak biurowa gilotyna, potrafi przeciąć nawet kilkadziesiąt kartek papieru na raz, musi być traktowane z prawdziwą ostrożnością i uwagą. Ich brak może bowiem skutkować nie tylko zniszczonymi kartkami, ale również poważnymi uszczerbkami w okolicach dłoni, a także twarzy.

Używając gilotyny do papieru, zawsze należy zachować pełną koncentrację i skupienie, a także unikać sytuacji kiedy cięcie odbywa się w pomieszczeniu, gdzie przebywają zwierzęta luzem, dzieci czy osoby niepełnosprawne. Urządzenie należy umieścić w wygodnej dla siebie pozycji, na stabilnym i obszernym blacie, a następnie za pomocą linijki wybrać najlepsze położenie dla obcinanych kartek. Samo cięcie powinno być szybkie i pewne, ale nastąpić powinno dopiero po upewnieniu się, że tniemy tylko kartki, a nie na przykład własne palce. W momencie cięcia nie warto też nachylać się nad gilotyną, gdyż może skutkować to uszkodzeniem odzieży, włosów, a nawet nosa lub policzka.

Gilotyna do papieru – przechowywanie i konserwacja

Standardowe gilotyny do papieru mogą być śmiało przechowywane na półkach, nawet w pozycji pionowej, zajmują więc niewiele miejsca. Jeśli urządzenie jest w ciągłym użytku, to nie trzeba go specjalnie zabezpieczać, natomiast jeśli wiemy, że nie będzie ono używane, warto opakować je w karton lub folię ochronną, co uchroni je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy promieniowanie UV.
Jeśli chodzi o konserwację, to gilotyny biurowe nie są zbyt wymagającymi obiektami: na co dzień należy ostrożne przecierać je z kurzu i resztek papieru za pomocą lekko wilgotnej szmatki. A co jakiś czas, zgodnie z instrukcją obsługi, trzeba wymienić będzie ostrza, by utrzymać maksymalną sprawność urządzenia.

Inne publikacje  Jak przebiega transport lotniczy towarów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *