przestrzeń biurowa

Zasady bezpiecznego używania gilotyny do papieru

Gilotyna, chociaż wielu osobom kojarzy się głównie z ścinaniem głów podczas krwawej rewolucji francuskiej, to jest też nazwą przyrządu niezwykle przydatnego w biurach, szkołach czy drukarniach. Jednak podobnie jak jej francuska poprzedniczka jest bardzo ostra i potrafi być groźna, dlatego poniżej znajduje się garść informacji na temat jej bezpiecznego użytkowania.

Zastosowanie i budowa gilotyny do papieru

Dobrej jakości gilotyna do papieru jest nieodzowna dla wygodnej pracy wszędzie tam, gdzie należy szybko i estetycznie przecinać lub obcinać papier. Pozwala ona na równe i dokładne obcinanie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kartek, a wiele modeli umożliwia uzyskanie nie tylko prostego, ale również falowanego lub perforowanego wykończenia.

Konstrukcja standardowej, najczęściej używanej w domu czy w pracy gilotyny, jest dość prosta. Urządzenie to składa się bowiem z podstawy, wykonanej najczęściej z tworzywa sztucznego (chociaż można spotkać jeszcze nieco archaiczne, drewniane modele), na której znajduje się linijka oraz z dźwigni z nożem, którego zadaniem jest właśnie przecinanie kartek. Znajdziemy również gilotyny z nożem przesuwanym zamiast dźwigni, ale jest to nieco rzadziej spotykane rozwiązanie.

Inne publikacje  Wybór odpowiedniego kleju do trudnego materiału 

Jak bezpiecznie użytkować gilotynę do papieru?

Urządzenie, które tak jak biurowa gilotyna, potrafi przeciąć nawet kilkadziesiąt kartek papieru na raz, musi być traktowane z prawdziwą ostrożnością i uwagą. Ich brak może bowiem skutkować nie tylko zniszczonymi kartkami, ale również poważnymi uszczerbkami w okolicach dłoni, a także twarzy.

Używając gilotyny do papieru, zawsze należy zachować pełną koncentrację i skupienie, a także unikać sytuacji kiedy cięcie odbywa się w pomieszczeniu, gdzie przebywają zwierzęta luzem, dzieci czy osoby niepełnosprawne. Urządzenie należy umieścić w wygodnej dla siebie pozycji, na stabilnym i obszernym blacie, a następnie za pomocą linijki wybrać najlepsze położenie dla obcinanych kartek. Samo cięcie powinno być szybkie i pewne, ale nastąpić powinno dopiero po upewnieniu się, że tniemy tylko kartki, a nie na przykład własne palce. W momencie cięcia nie warto też nachylać się nad gilotyną, gdyż może skutkować to uszkodzeniem odzieży, włosów, a nawet nosa lub policzka.

Gilotyna do papieru – przechowywanie i konserwacja

Standardowe gilotyny do papieru mogą być śmiało przechowywane na półkach, nawet w pozycji pionowej, zajmują więc niewiele miejsca. Jeśli urządzenie jest w ciągłym użytku, to nie trzeba go specjalnie zabezpieczać, natomiast jeśli wiemy, że nie będzie ono używane, warto opakować je w karton lub folię ochronną, co uchroni je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy promieniowanie UV.
Jeśli chodzi o konserwację, to gilotyny biurowe nie są zbyt wymagającymi obiektami: na co dzień należy ostrożne przecierać je z kurzu i resztek papieru za pomocą lekko wilgotnej szmatki. A co jakiś czas, zgodnie z instrukcją obsługi, trzeba wymienić będzie ostrza, by utrzymać maksymalną sprawność urządzenia.

Inne publikacje  Zalety inwestowania w franczyzę punktu kurierskiego: dlaczego warto dołączyć do sieci?