Jak czyścić pistolet do kleju na gorąco? Oto nasze porady

Pistolet do kleju na gorąco to podobno jeden z najlepszych wynalazków – tak przynajmniej twierdzą osoby, które go na co dzień używają. Tworzenie niezwykłych ozdób czy stroików, z tym niezwykłym pistoletem jest dużo łatwiejsze i sprawniejsze. Można nim przymocować właściwie wszystko, nawet świeże kwiaty. Używają go nawet elektrycy do przymocowania kabli.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

Nie można zapomnieć o tym, że pistolet do klejenia na gorąco, to urządzenie elektryczne. Należy zawsze zachować szczególną ostrożność w trakcie użytkowania. Nie powinno się używać sprzętu, jeśli ma jakieś drobne usterki, ponieważ może to grozić poparzeniem, a nawet większym niebezpieczeństwem. Aby sprawnie i długo działał, niezbędne jest czyszczenie pistoletu do kleju przynajmniej od czasu do czasu. Usuwanie zaschniętego kleju nie jest łatwe. W tym celu najlepiej sprzęt pozostawić nieco ciepły, ale nie gorący, bo wtedy łatwo o poparzenie. Czyszczenie pistoletu do kleju zupełnie zimnego będzie znacznie trudniejsze. Zalecane jest , by usunąć z niego resztki kleju po każdym użytkowaniu.

Folia aluminiowa i aceton

Czyszczenie pistoletu do kleju przy pomocy folii aluminiowej jest częstą praktyką. W tym celu najlepiej folię aluminiową zwinąć w kulkę – im większa, tym łatwiej ochronić nasze palce przed poparzeniem. Jeszcze ciepłą końcówkę urządzenia wbić w kulkę i z jej pomocą oczyścić. Kulką można poprzez pocieranie oczyścić także pozostałe powierzchnie. Jeszcze ciepłą końcówkę pistoletu można także wytrzeć ręcznikiem papierowym. Dużo trudniejsze jest usuwanie zaschniętego kleju i innych zabrudzeń z zimnego urządzenia. Można użyć do tego zmywacza do paznokci z acetonem. Nalać go na papierowy ręcznik i pocierać, klej i zanieczyszczenia powinny zejść. Trzeba jednak robić to ostrożnie, by nie uszkodzić pistoletu, aceton to silny rozpuszczalnik i może spowodować trwałe uszkodzenia. Mały otwór znajdujący się na spodzie można oczyścić za pomocą igły lub szpilki. On również powinien być regularnie czyszczony.

Inne publikacje  Rozwój automatyzacji procesu produkcji poprzez zastosowanie technologii IO-Link

Wskazówki są w instrukcji

Każde tego typu urządzenie możne się nieznacznie różnić. Dlatego czyszczenie pistoletu do kleju powinno odbywać się według wskazówek w instrukcji obsługi. Stosowanie się do tych zaleceń sprawi, że nasz sprzęt będzie służył długo i wydajnie oraz pozwoli to uniknąć usterek związanych z nieodpowiednim użytkowaniem. Czyszczenie pistoletu do kleju od środka powinno zawsze odbywać się po odłączeniu od prądu. Znajdujące się w nim mechanizmy łatwo uszkodzić, więc nie zaleca się tej czynności wykonywać przypadkowym osobom. Najważniejsze są wskazówki zawarte w instrukcji obsługi przeznaczonej do tego jednego i konkretnego modelu. Od zewnątrz można również spróbować oczyścić go przy pomocy wilgotnej szmatki, ale trzeba uważać, by woda nie dostała się do środka mechanizmu. Jakiekolwiek widoczne usterki, czy to przewodu zasilającego, czy innych części, to podstawa do tego, by urządzenie oddać do naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *