IO-Link

Rozwój automatyzacji procesu produkcji poprzez zastosowanie technologii IO-Link

Przemysł jest dziedziną, która od wielu lat bez przerwy prężnie się rozwija. Jedną z jej gałęzi jest automatyka, w której regularnie unowocześnia się obowiązujące rozwiązania technologiczne. Dążenie do przyśpieszania procesów produkcji jest powszechne, ponieważ osiągane dzięki temu zyski są coraz większe.

Szybka eliminacja usterek dzięki IO-Link

Cały proces produkcyjny może zostać zaburzony poprzez pojawienie się usterki. Tak cenny czas, który mógłby zostać wykorzystany na tworzenie coraz większej ilości produkowanych dóbr, zostaje zmarnowany na szukanie przyczyny usterki. Takie działania mogą być szczególnie czasochłonne, jeżeli dotyczą np. systemów sieci przemysłowych. Tutaj wskazanie elementu, który zawiódł spośród wielu, jest naprawdę trudne. Do tego klasyczne, ręczne metody poszukiwania są niezwykle czasochłonne. W tej sytuacji jednak naprzeciw potrzebom usprawnień produkcyjnych przychodzi nowoczesna technologia – IO-Link.

Sztuczna inteligencja

Stosowanie inteligentnych rozwiązań technologicznych usprawnia wiele procesów produkcyjnych. IEC 61131- 9 – tym symbolem określany jest międzynarodowy standard cyfrowej komunikacji, jakim jest IO-Link. Jego działanie polega na przyspieszeniu znalezienia usterki, która się pojawiła, poprzez eliminację wielu żył sygnałowych.

Inne publikacje  Jak czyścić pistolet do kleju na gorąco? Oto nasze porady

 

IO-Link, z czego składa się ten system

Cały system IO – Link montuje się w pobliżu urządzeń wykonawczych oraz sensorów. W praktyce najczęściej ma to miejsce w szafie sterowniczej. Jako części składowe systemu wymienić można:

  • oprogramowanie,
  • przewód nieekranowany (3 lub 5-żyłowy),
  • bramkę łączącą urządzanie sterujące z IO-Link Device,
  • sensory oraz urządzenia wykonawcze (IO-Link Master).

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, konieczność uwzględnienia czynnika ludzkiego zostaje zmarginalizowana. Przez to mamy do czynienia z przyśpieszeniem procesów produkcji.

Czujnik IO-Link kluczem do sukcesu

Połączenie point-to-point czujnika IO-Link z modułem interfejsu, to na tym polega komunikacja IO – Link. Takie rozwiązanie pozwala na przekazanie dużej transmisji danych zawierających dane procesowe, a także stany przełączania. Mogą to być między innymi komunikaty diagnostyczne, czy inne parametry.

 

Produkty Balluff – czujniki warte uwagi

Zastosowanie we współczesnych urządzeniach mikroprocesorów, które sterują ich pracą, jest powszechne. Jednak skorelowanie ich pracy z systemem nadrzędnym zwiększa ich funkcjonalność. Sensory analogowe, a także te cyfrowe, mogą nadal być wykorzystane – umożliwia to montaż specjalnie do tego celu zaprojektowanych modułów, których zadanie polega na przetworzeniu sygnału, do standardu IO – Link.

Inne publikacje  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o JPK

Działanie omawianego systemu jest samodzielne. IO – Link pozwala na wyeliminowanie innych, dodatkowych urządzeń, a także czynności. Montaż produktów Balluff jest szybki, prosty i bezproblemowy. Więcej szczegółów można znaleźć na specjalistycznym blogu InnovatingAutomation.pl.