Ranking funduszy inwestycyjnych w 2020

Fundusze inwestycyjne to doskonały sposób na lokowanie posiadanych środków finansowych. Jednak swoje zadanie spełniają należycie jedynie wówczas, gdy ich wybór jest dobrze przemyślany. Jak zatem wybrać najlepsze fundusze inwestycyjne? Co warto na ten temat wiedzieć?

Szeroka oferta funduszy inwestycyjnych

W Polsce działa kilkaset funduszy inwestycyjnych. Liczba ta jest tak duża, że nie ma szansy, aby dokładnie zapoznać się z nimi wszystkimi. Jednak przy wyborze konkretnego Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, warto przyjrzeć się dokładniej jego ofercie. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o analizie, w jakie papiery dany fundusz będzie inwestować pieniądze.

Najlepsze fundusze inwestycyjne podzielić można na fundusze otwarte o nieokreślonym czasie trwania inwestycji oraz fundusze zamknięte, w których czas jest z góry znany. Pierwsze są lepszym rozwiązaniem w przypadku inwestowania długoterminowego. Fundusze zamknięte dodatkowo dzielą się na agresywne, mieszane i pasywne.

Fundusze agresywne przynieść mogą duży zysk, ale są ryzykowne. Z kolei fundusze pasywne skutecznie zabezpieczają kapitał. Najbardziej skomplikowane są fundusze mieszane. Co ciekawe, wielu klientów kieruje się tylko nazwą funduszu. To oczywiście spory błąd, bo także fundusze stabilnego wzrostu przynoszą niekiedy straty.

Inne publikacje  Czy warto inwestować wolne środki w mieszkanie?

Najlepsze fundusze inwestycyjne a wiek

Przy inwestowaniu w fundusze, warto wziąć pod uwagę swój wiek. W praktyce, im młodszy jest inwestor, tym na bardziej agresywne rozwiązania może sobie pozwolić. Jednak nie należy nigdy inwestować wszystkich pieniędzy w jeden, agresywny fundusz. Lepiej podzielić je na kilka funduszy, a część kapitału zabezpieczyć. Spore znaczenie ma także cel, jaki inwestor sobie wyznaczy. Jeśli chce szybkiego zysku, niech postawić na fundusze akcyjne.

Nawet najlepszy specjalista nie jest w stanie określić jednoznacznie końca hossy czy bessy, ale dobrze jest przyjrzeć się zawsze wykresom funduszy w ujęciu długoterminowym. Niezbyt dobrym pomysłem jest zakup jednostek uczestnictwa w chwili historycznych rekordów. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że wyniki funduszy stanowią odzwierciedlenie sytuacji z przeszłości. Nie można więc swoich decyzji opierać tylko na nich.

Jednostki funduszy inwestycyjnych – gdzie je kupić?

Tak naprawdę miejsce zakupu jednostek uczestnictwa nie ma dużego znaczenie. Istotniejsze jest to, na jakich warunkach będą wykonywane transakcje. Niestety nawet najlepsze fundusze inwestycyjne nie są wolne od opłat.

Obecnie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oferują ciekawe warunki zakupu jednostek uczestnictwa przez sieć internetową. Dotyczy to przede wszystkim klientów banków, z którymi są one powiązane. Czasami fundusze są w ramach promocji zwolnione z opłat startowych. Niska bywa niekiedy opłata za zarządzanie. Dla inwestorów ma to wbrew pozorom spore znaczenie. Dodatkowo fundusze zakupić można w banku, ale to już najlepszym pomysłem nie jest.

Inne publikacje  Jakie są alternatywy dla tradycyjnej franczyzy? Innowacyjne modele biznesowe