bindownica

Jak działa bindownica?

Dokumentacja techniczna, raporty, projekty, prezentacje, oferty zazwyczaj zawierają wiele stron. Doskonałym sposobem na spięcie i oprawienie dokumentów firmowym jest zastosowanie bindownicy, urządzenia niezbędnego w każdym biurze.

Obsługa bindownicy

Bindownice należą do najpopularniejszych urządzeń biurowych i w wielu branżach są bardzo często wykorzystywane. Biura projektowe, agencje reklamowe, firmy budowlane, w tych miejscach to urządzenie sprawdzi się doskonale. Wszelkie raporty, projekty, wyniki z pewnością będą wyglądać o wiele lepiej scalone, ponumerowane oraz estetycznie oprawione, dlatego wiele firm decyduje się na zakup bindownicy.

Obsługa tego urządzenia nie należy do skomplikowanych. Przed przystąpieniem do bindowania musimy określić ilość arkuszy, które chcemy złączyć i dobrać do nich odpowiednia obojętność grzbietu. Kolejną czynnością jest podziurkowanie poszczególnych arkuszy za pomocą specjalnej dźwigni, jeśli nasze bindownice należą do typu dźwigniowego.  Jeśli zdecydujemy się na zakup bindownicy elektrycznej, nasze arkusze zostaną podziurkowane automatycznie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie arkuszy na specjalnych zaczepach grzbietu, zwalniamy je i mamy gotowy dokument.

Rodzaje bindownic

Na rynku znajdziemy różne rodzaje bindownic. Zanim podejmiemy decyzję, jakie urządzenie wybrać zastanówmy się jak często i w jakich ilościach będziemy scalać i oprawiać dokumenty w naszej firmie. Wyróżniamy różne rodzaje opraw, jak oprawy grzebieniowe, plastikowe, drutowe, paskowe i termiczne, które spinają dokumenty na stałe.

Inne publikacje  Rozwój automatyzacji procesu produkcji poprzez zastosowanie technologii IO-Link

Jeśli ilość scalanych i oprawianych jest zazwyczaj niewielka, czyli nie wymaga bindowania więcej niż 90 arkuszy papieru, spokojnie możemy wybrać najprostszą wersję bindownicy. W niewielkich biurach czy punktach ksero najczęściej spotyka się bindownicę,  która pozwala scalić dokumenty i oprawić je w oprawę grzebieniową, plastikową. Tego rodzaju urządzenie umożliwia scalenie mniejszą ilość arkuszy, najczęściej o grubości nie przekraczające 30 mm. Zaletą uniwersalnej i popularnej bindownicy jest możliwość rozdzielanie zbindowanych arkuszy w razie potrzeby. Na rynku istnieją również bindownice wyposażone w miernik arkuszy,  który pozwala szybko i sprawnie oszacować nam wartość dokumentów, które zamierzamy zbindować.

Czynnikiem mających wpływ na wybór bindownicy jest zazwyczaj rodzaj grzbietu. Najczęściej spotykane są bindownice grzebieniowe, z oprawą plastikową. Na rynku dostępne są również bardziej estetyczne grzbiety metalowe lub najnowsze modele z oprawą plastikową. Najbardziej nowoczesne urządzenia umożliwiają łączenie arkuszy przy pomocy specjalistycznego kleju oraz wysokiej temperatury.

Bindownice to bardzo łatwe w obsłudze urządzenia, umożliwiające scalanie oraz oprawiania dokumentów. Urządzenia doskonale sprawdzają się w większości firm, a także sprawdzają się jako pomoc uczniom i studentom. Najprostszy model bindownicy będzie sporą pomocą w codziennym funkcjonowaniu większości biur.

Inne publikacje  Jaki rodzaj faktoringu wybrać?