ochroniarz obiektu

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

System bankowości internetowej daje możliwość szybkiego oraz wygodne załatwienia wielu kwestii – między innymi opłacenia rachunków czy wysłania przelewów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Korzystają z bankowości internetowej przede wszystkim należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do konta bankowego.

Po pierwsze, z bankowości online należy korzystać tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu sprawdzonych źródeł WI-FI. Internet udostępniany w galeriach handlowych, na dworcach i w innych miejscach użyteczności publicznej, choć jest dużym udogodnieniem, nie zapewnia bezpiecznego połączenia.

Takie sieci są zazwyczaj bardzo słabo zabezpieczone i ryzyko, że dane do logowania wyciekną, jest bardzo duże. Z tego względu, jeśli zachodzi konieczność wejścia do bankowości internetowej w miejscu publicznym, znacznie bezpieczniej jest skorzystać z internetu w smartfonie czy prywatnego internetu mobilnego podłączanego do laptopa.

Sprawdź system bankowości internetowej Nest Banku.

Niebezpieczna opcja zapamiętywania

Funkcja zapamiętywania hasła i loginu, choć kusi znacznym ułatwieniem i przyspieszeniem logowania, także może być zgubna. W przypadku ataku hakera na komputer przenośny czy smartfona, uzyskanie przez niego takich danych jest banalnie proste.

Inne publikacje  Czy warto zdecydować się na pióro do pisania?

Również pozostawienie danych do logowania w bankowości online w komputerze używanym przez większą ilość osób (na przykład domowników) zwiększa ryzyko, że ktoś dokona nieplanowanych transakcji. Z tego względu lepiej jest zrezygnować z opcji zapamiętywania.

Bardzo ważne, nie tylko w przypadku haseł do bankowości internetowej, jest nie zapisywanie danych do logowania i nie noszenie ich przy sobie. Ryzyko zgubienia takich przedmiotów jest duże i sprawia, że dane mogą dostać się w niepowołane ręce. Jeśli konieczne jest zapisanie gdzieś tego typu danych – dużo bezpieczniej jest zrobić to na kartce, która będzie bezpiecznie ukryta w domu. Z pewnością nie należy nosić jej w portfelu czy etui smartfona.

Podejrzane SMS-y, maile, linki

Częstym działaniem hakerów jest wysyłanie wiadomości, w których twierdzą, że należy dopłacić niedużą kwotę do paczki, opłacić przesyłkę czy niezapłacony mandat. W większości tego typu wiadomości można znaleźć link, który w teorii ma służyć wygodzie.

To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza że większość osób bez zastanowienia wchodzi w link, aby zapoznać się z dostępną pod nim treścią. Niestety, w części przypadków jest to wirus, który uzyskuje dostęp do danych znajdujących się w telefonie czy laptopie (między innymi do hasła i loginu, jeśli zostały zapamiętane), a w części – strona, która imituje logowanie do bankowości internetowej.

Inne publikacje  Zasady bezpiecznego używania gilotyny do papieru

W ten sposób hakerzy pozyskują wrażliwe dane i mogą w dowolny sposób zarządzać środkami znajdującymi się na koncie, a udowodnienie winy jest bardzo trudne.

Korzystając z bankowości internetowej, należy zachować dużą ostrożność. To ogromna wygoda, ale może nieść za sobą również duże ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *