ochroniarz obiektu

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej?

System bankowości internetowej daje możliwość szybkiego oraz wygodne załatwienia wielu kwestii – między innymi opłacenia rachunków czy wysłania przelewów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Korzystają z bankowości internetowej przede wszystkim należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do konta bankowego.

Po pierwsze, z bankowości online należy korzystać tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu sprawdzonych źródeł WI-FI. Internet udostępniany w galeriach handlowych, na dworcach i w innych miejscach użyteczności publicznej, choć jest dużym udogodnieniem, nie zapewnia bezpiecznego połączenia.

Takie sieci są zazwyczaj bardzo słabo zabezpieczone i ryzyko, że dane do logowania wyciekną, jest bardzo duże. Z tego względu, jeśli zachodzi konieczność wejścia do bankowości internetowej w miejscu publicznym, znacznie bezpieczniej jest skorzystać z internetu w smartfonie czy prywatnego internetu mobilnego podłączanego do laptopa.

Sprawdź system bankowości internetowej Nest Banku.

Niebezpieczna opcja zapamiętywania

Funkcja zapamiętywania hasła i loginu, choć kusi znacznym ułatwieniem i przyspieszeniem logowania, także może być zgubna. W przypadku ataku hakera na komputer przenośny czy smartfona, uzyskanie przez niego takich danych jest banalnie proste.

Inne publikacje  Organizacja dokumentów - kilka porad, które ułatwią życie

Również pozostawienie danych do logowania w bankowości online w komputerze używanym przez większą ilość osób (na przykład domowników) zwiększa ryzyko, że ktoś dokona nieplanowanych transakcji. Z tego względu lepiej jest zrezygnować z opcji zapamiętywania.

Bardzo ważne, nie tylko w przypadku haseł do bankowości internetowej, jest nie zapisywanie danych do logowania i nie noszenie ich przy sobie. Ryzyko zgubienia takich przedmiotów jest duże i sprawia, że dane mogą dostać się w niepowołane ręce. Jeśli konieczne jest zapisanie gdzieś tego typu danych – dużo bezpieczniej jest zrobić to na kartce, która będzie bezpiecznie ukryta w domu. Z pewnością nie należy nosić jej w portfelu czy etui smartfona.

Podejrzane SMS-y, maile, linki

Częstym działaniem hakerów jest wysyłanie wiadomości, w których twierdzą, że należy dopłacić niedużą kwotę do paczki, opłacić przesyłkę czy niezapłacony mandat. W większości tego typu wiadomości można znaleźć link, który w teorii ma służyć wygodzie.

To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza że większość osób bez zastanowienia wchodzi w link, aby zapoznać się z dostępną pod nim treścią. Niestety, w części przypadków jest to wirus, który uzyskuje dostęp do danych znajdujących się w telefonie czy laptopie (między innymi do hasła i loginu, jeśli zostały zapamiętane), a w części – strona, która imituje logowanie do bankowości internetowej.

Inne publikacje  Przewodnik po dronach: zastosowania, zasady użytkowania i popularne modele

W ten sposób hakerzy pozyskują wrażliwe dane i mogą w dowolny sposób zarządzać środkami znajdującymi się na koncie, a udowodnienie winy jest bardzo trudne.

Korzystając z bankowości internetowej, należy zachować dużą ostrożność. To ogromna wygoda, ale może nieść za sobą również duże ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *