Czy gotówka zaczyna wymierać?


Można spotkać się z opiniami, że gotówka powoli znika z rynku na rzecz kart płatniczych. Z jednej strony to prawda, ponieważ obecnie ponad 70% transakcji to płatności przy użyciu kart bankowych. Jednak gotówka w dalszym ciągu nie zamierza zniknąć z rynku i nie zapowiada się na to, aby tak się stało.

 

Gotówka czy karta?

To pytanie pojawia się co jakiś czas. Obie formy płatności mają swoje wady i zalety. Po stronie kart zdecydowanie znajdzie się sama forma płatności. Wystarczy wyciągnąć kartę i podać pin, który zresztą nie zawsze jest wymagany (przy płatnościach zbliżeniowych do 50 zł). Zdecydowanie przyśpiesza to proces zapłaty.

Plastic card with coins on the table

W przypadku gotówki mamy większą kontrolę nad swoimi wydatkami. Nie wydamy więcej, niż posiadamy. Dodatkowo gotówkę preferują osoby ceniące swoją prywatność. Przy wyborze tej formy płatności wiele sklepów oferuje też „rabat”.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że płatność kartą wybierają głównie ludzie młodzi, ludzie starsi w dalszym ciągu preferują gotówkę. Bez znaczenia na wiek pieniądzem fizycznym częściej płacimy za rzeczy drobne jak przejazd taksówką, płatność w kiosku czy małym sklepie. Z oczywistych powodów gotówką płacą dzieci, które dostają drobne od rodziców.

Inne publikacje  Kupuję terminal płatniczy! Tylko jaki?

Bezpieczeństwo

O ile ryzyko nieautoryzowanego użycia karty jest znikome ze względu na mnogość zabezpieczeń jakie stosują banki, tak noszenie przy sobie dużej ilości gotówki może narazić nas na nieprzyjemne konsekwencje. Zdarzają się przecież sytuacje, gdy do sklepu niesie się sporą ilość gotówki, aby zapłacić za dany produkt. Na pewno każdy z nas zgubił kiedyś mniejszą lub większą sumę pieniędzy. Jest to także okazja dla złodzieja i jest krótko mówiąc niebezpieczna. W przypadku utraty karty wystarczy ją zastrzec i zamówić nową, często bezpłatnie. Kartę można również ubezpieczyć od nieautoryzowanych transakcji. W przypadku gotówki nie mamy już takiego komfortu.

Jeżeli przed utratą gotówki możemy tylko uważać, tak płatność kartą jest dużo bezpieczniejsza ponieważ:

  • Transakcje potwierdzamy pinem.
  • W banku możemy ustawić dzienny i miesięczny limit transakcji. Po przekroczeniu danej kwoty transakcja zostanie odrzucona.
  • Kartę można ubezpieczyć i wtedy utracone środki z powodu nieautoryzowanej transakcji mogą zostać nam zwrócone.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Korzystanie z karty jest bardzo szybkie i wygodne. Jednak lepiej nosić przy sobie chociaż odrobinę gotówki, aby uniknąć sytuacji, gdy z winy własnej lub banku stracimy dostęp do własnych pieniędzy. Posiadanie przy sobie gotówki da nam możliwość, aby bezproblemowo wybrnąć z sytuacji, gdy w sklepie karta nam odmówi płatności lub gdzieś przepadnie.

Inne publikacje  Ile najwięcej da się zarobić na lokacie?

Całkowita rezygnacja z gotówki to daleka przyszłość. Zbyt wiele osób nie tylko nie chce, ale nie może zrezygnować z gotówki (ludzie bezdomni, nie mający kont w banku), a uzależnienie od płatności bezgotówkowych zmusi wszystkich do posiadania konta bankowego. Z drugiej jednak strony płatności kartą są dużo wygodniejsze, ponieważ dają nam dostęp do historii naszych wydatków oraz pozwalają na korzystanie z wielu korzystnych ofert jak zbieranie punktów, czy częściowe zwroty za zakupy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *