O tym, że nauki ścisłe są w cenie i zapewniają zatrudnienie, słyszał pewnie każdy młody człowiek. Ale w czym właściwie tkwi klucz do tajemnicy, gwarantującej sukces po studiach ekonomicznych? W czym przewyższają one pozostałe kierunki w ofertach polskich uniwersytetów? Czy to dobry wybór i inwestycja w przyszłość?
Kto nie powinien studiować ekonomii?
Ekonomia, jako nauka, ma dwoistą naturę. Łączy w sobie precyzję nauk ścisłych i interpretacyjność nauk humanistycznych. Ta skomplikowana struktura sprawia, że nie każdy maturzysta, który otrzymał wysoki wynik egzaminu z matematyki będzie idealnym kandydatem na ekonomię. Nauka ta wymaga pewnego polotu i szerokich horyzontów, co może okazać się trudnym zadaniem dla niektórych ścisłych umysłów. Z kolei ogromna porcja zaawansowanej matematyki, jaką karmieni są młodzi adepci, zdecydowanie wykluczy uczniów, którzy nie do końca są fanami królowej wszystkich nauk.
Co po studiach ekonomicznych?
Olbrzymią przewagą ukończenia ekonomii jest elastyczność, z jaką można podejść do wyboru dalszej ścieżki zawodowej. Poszczególne uczelnie różnicują zakres przedmiotów, wchodzących w program studiów, niemniej ich podstawy są podobne. To między innymi: matematyka, finanse, mikro- i makroekonomia, polityka gospodarcza, czy statystyka. Ten szeroki zakres wchodzących w skład studiów dziedzin sprawia, że jest to nauka w swej istocie interdyscyplinarna.
Absolwent ekonomii posiada zatem szeroki wachlarz możliwości wykorzystania swojej wiedzy. Najczęściej będą to działy finansowe przedsiębiorstw, biura rachunkowe, banki i placówki bankowe. Jednak to nie wyczerpuje możliwości – przed ekonomistami otworem stoją media branżowe, a także cała gęstwina dodatkowych uprawnień i certyfikacji, dzięki którym możliwa jest dalsza specjalizacja.
Gdzie przewagi?
Popyt na osoby z wykształceniem ekonomicznym jest na rynku wciąż bardzo duży. To skutek przede wszystkim potężnej migracji zagranicznej, z jaką zmaga się cały czas nasz kraj. Specjaliści w wielu dziedzinach są wciąż bardzo potrzebni, a obszarem wciąż nieprzesyconym wykwalifikowaną kadrą z pewnością jest świat finansjery. Ekonomia, wbrew pozorom, pojawia się nie tylko w świecie giełdy, wielkich korporacji bankowych i walut.
Szczególne umiejętności i analityczny sposób myślenia jest potrzebny w każdej, nawet najmniejszej firmie. Nie sposób prowadzić dziś działalność gospodarczą nie znając przewag ekonomicznych i zagrożeń, jakie ona za sobą niesie. Obszerny katalog posiadanej przez absolwenta ekonomii wiedzy będzie niezwykle przydatną kartą przetargową w wyścigu o stanowiska menadżerskie, także w niewielkich firmach.
Jakie certyfikaty mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu zawodowego w ekonomii?
Nie bez znaczenia jest też potencjał, jaki drzemie w kursach i studiach podyplomowych, które mogą z „żółtodzioba” uczynić pożądanego na rynku eksperta. CFA, polskie licencje (maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego), ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), Chartered Banker, kwalifikacje zawodowe biegłego rewidenta – to tylko kilka pozycji na długiej liście kwalifikacji i certyfikacji zawodowych, jakie ściśle łączą się z ekonomią. Ich posiadanie włącza do wąskiego grona specjalistów w danej dziedzinie, które jest nie tylko ekskluzywne, ale również silnie eksplorowane przez pracodawców.
Dlaczego ekonomia?
Podjęcie studiów ekonomicznych jest trudną decyzją, a jeszcze trudniejszym procesem. Nauka obarczona jest dużym ciężarem gatunkowym, wymaga od adepta nie tylko wiedzy, ale także wiele pracy i nieco finezji. Jednak na końcu tej wyczerpującej i skomplikowanej ścieżki stoi nie tylko satysfakcja, związana z ukończeniem prestiżowych studiów, ale także olbrzymie możliwości, jakie daje polski i zagraniczny rynek finansowy.