przesyłka

Płatność z góry czy za pobraniem? Zalety i wady obu sposobów płatności

Robienie zakupów w Internecie jest bardzo wygodną opcją, która stała się niezwykle popularna w XXI wieku. Zakupy takie polegają na zamawianiu towaru drogą internetową, po czym jest on dostarczany do kupującego drogą wysyłkową (kurier DHL, inne firmy kurierskie, poczta, itp.). Istnieje też kilka sposobów płatności. Podstawowe to płatność z góry oraz za pobraniem. Obie posiadają swoje wady i zalety.

Płatność za pobraniem

Bardzo popularną formą opłacenia przesyłki jest tak zwana płatność za pobraniem, czyli innymi słowy zapłacenie kurierowi gotówką przy odbiorze przesyłki. Kurier DHL oraz inne firmy kurierskie, a także poczta, posiadają w swojej ofercie możliwość rozliczania się w ten sposób. W przypadku płatności za pobraniem, paczka posiada specjalną adnotację mówiącą o tym, że kurier może wydać przesyłkę po odebraniu pieniędzy od klienta. Dla odbiorców jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ zapłacą dopiero po otrzymaniu produktu, więc jest to skuteczne zabezpieczenie przed oszustwami. Nie trzeba również się martwić w przypadku zgubienia lub opóźnienia przesyłki z różnych powodów, ponieważ nie została ona jeszcze opłacona i w skrajnych przypadkach można anulować takie zamówienie bez ponoszenia kosztów.

Inne publikacje  Przewodnik po dronach: zastosowania, zasady użytkowania i popularne modele

Jeśli chodzi o wady płatności za pobraniem to podstawowym problemem jest z pewnością wyższy koszt przesyłki o kilka złotych. Przesyłka taka wymaga również posiadania odliczonej lub zbliżonej kwoty. Czas przekazywania paczki jest również wydłużony, a to może być problemem przy ich większej ilości (kurier DHL oraz inni przewoźnicy codziennie obsługują ogromne ilości paczek).

Płatność z góryPrzesyłka

Drugą formą rozliczania się za zakupy internetowe jest płatność z góry. Wiele sklepów przyjmuje przelewy bankowe oraz tak zwane szybkie przelewy obsługiwane przez liczne platformy umożliwiające błyskawiczne przekazywanie środków finansowych on-line. W przypadku płatności z góry należy tylko czekać na przesyłkę, nie trzeba posiadać przy sobie gotówki, a sam proces przekazywania paczki jest o wiele szybszy. Dodatkowo wiele sklepów znacznie szybciej realizuje zamówienia, które zostały opłacone z góry. Kurier DHL oraz inni przewoźnicy dbają o ewidencję przesyłek, ale istnieje możliwość zagubienia paczki, uszkodzenia jej lub mogą pojawić się inne powody braku dostarczenia przesyłki z winy kuriera lub sklepu. W takim przypadku należy złożyć reklamację, zrezygnować z zamówienia oraz czekać na zwrot pieniędzy (zwykle zajmuje to 14 dni). Płatności z góry to pole do popisu dla oszustów, jednak ciężko o oszustwa w przypadku sklepów internetowych.

Inne publikacje  Organizacja dokumentów – kilka porad, które ułatwią Ci życie

Jaką płatność wybrać?

Obie formy płatności różnią się od siebie i posiadają swoje wady oraz zalety. Kurier DHL oraz inne firmy przewozowe obsługują paczki opłacone z góry i za pobraniem. Płatność z góry jest dobrym pomysłem, gdy mamy do czynienia z zaufanym sprzedawcą i istotne jest skrócenie czasu oczekiwania na przesyłkę. Płatność za pobraniem jest idealna dla mniej pilnych zamówień i stanowi doskonała formę zabezpieczenia przed oszustwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *