negocjacje

Negocjacje – umiejętność, która się przyda w życiu i w pracy

Umiejętność negocjacji to nie tylko domena wielkich biznesmenów. Tak naprawdę do czynienia z nią mamy na co dzień – próbując nakłonić dziecko do wykonywania obowiązków domowych, rozmawiając z szefem na temat warunków pracy, czy chcąc uzyskać rabat w sklepie. Im lepsi jesteśmy w negocjowaniu, tym większą mamy szansę osiągnąć swój cel. Co zrobić, by rozwinąć umiejętność negocjacji?

Jak się za to zabrać?

porozumienie

Przede wszystkim należy wyzbyć się strachu przed negocjowaniem – większość nas czuje się nieswojo próbując „wymusić” na drugiej osobie pewne warunki i ustępstwa. Mamy wrażenie, że będzie to świadczyło o naszym braku dobrych manier, a świadomość, że ktoś może nam odmówić postawi nas na przegranej pozycji. Te obawy prowadzą do tego, że zamiast zadbać o swoje interesy… godzimy się na wszystko, co zaproponuje druga strona, nawet wtedy, gdy przedstawione warunki nam nie odpowiadają. Pamiętajmy, że każda zawarta umowa – czy to z pracodawcą, z właścicielem mieszkania, czy z bankiem – ma przynieść korzyści obu stronom, nie tylko jednej. Jeśli wiesz, że Twoja praca jest więcej warta, porozmawiaj z szefem. Czynsz jest za wysoki w stosunku do warunków mieszkalnych? Przedstaw swoje uzasadnienie. Nawet, jeśli otrzymasz negatywną odpowiedź, tak naprawdę nic na tym nie stracisz.

Inne publikacje  Komputery All-in-One firmy Apple - połączenie elegancji i wydajności. Przegląd modeli i ich zastosowań

Negocjacje mogą jedynie poprawić Twoją sytuację, ponieważ w przypadku odmowy po prostu zostajesz na dotychczas ustalonych warunkach. Jednym z najlepszych sposób na rozwiniecie umiejętności negocjacji są kursy i szkolenia, dzięki którym można podbudować swoją pewność siebie oraz dowiedzieć się, jak skutecznie negocjować w sytuacjach, które często pojawiają się w naszym życiu.

Szkolenia z negocjacji – jak to działa?

Coraz więcej osób decyduje się na szkolenia z negocjacji. Udział w takich warsztatach umożliwia opanowanie odpowiednich technik, które są dopasowane do charakteru, stylu pracy i osobowości uczestnika, a także do celu, jaki chce osiągnąć. Wykwalifikowani trenerzy uczą, w jaki sposób poradzić sobie w sytuacji, gdy ma się słabszą pozycję wyjściową oraz jak negocjować, gdy ma się przewagę na starcie. Większość kursów stawia na pełne zaangażowanie słuchaczy w zajęcia.

Dzięki praktycznemu podejściu do nauki łatwiej przyswoić zdobytą wiedzę oraz zapoznać się z możliwymi scenariuszami, które mogą mieć miejsce w prawdziwym życiu. Zazwyczaj zaczyna się od planowania i przygotowania do negocjacji oraz poznania cech skutecznego negocjatora. Wychodząc od teorii, słuchacze stopniowo przechodzą do praktyki, w której poznają swój naturalny sposób negocjacji oraz poprawiają zdolności perswazyjne.

Inne publikacje  DIY - od czego zacząć?

Wykładowcy nie ukrawają przed uczestnikami kursu niczego – pokazują im nie tylko skuteczne metody negocjacji, ale i sztuczki, które pozwolą zyskać im przewagę w negocjacjach. Szkolenia z negocjacji kierowane są głownie do osób planujących rozwinąć swoją karierę, jednak wiedza zdobyta podczas zajęć przyda się nie tylko w pracy. Koszt szkolenia to kwota rzędu 1500 – 3000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *