kobieta z kalkulatorem

Na czym polega split payment?

Split payment (z j. ang. „płatność podzielona”) to system płatności, w ramach którego płatność za towary lub usługi jest dokonywana przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy. Definicja ta brzmi dość normalnie, jednak sama nazwa nie jest jeszcze powszechnie znana w Polsce. Czym zatem różni się split payment od pozostałych mechanizmów płatności? W tym artykule znajdziesz wszystkie najistotniejsze informacje.

Split payment – podstawowe informacje

Split payment https://faktoria.pl/porada/split-payment-czyli-mechanizm-podzielonej-platnosci polega na korzystaniu podczas regulowania kosztu pojedynczej transakcji z wielu źródeł płatności. Nabywca towaru lub usługi, używający dwóch różnych form płatności (np. karta kredytowa, karta debetowa, gotówka lub mieszanka wszystkich wymienionych środków) do opłacenia rachunku, ma możliwość podzielenia go na trzy sposoby. Głównym celem takiego zabiegu jest oddzielenie z pełnej kwoty wartości netto oraz VAT. Wówczas pierwsza część jest przesyłana na zwykły rachunek firmowy, natomiast druga – na odrębne konto bankowe przedsiębiorcy.

Kto i kiedy może użyć takiej formy płatności?

Płatność podzielona jest już stosowana w placówkach handlowych, w szczególności poza granicami naszego kraju – w Polsce funkcjonuje ona dopiero od 2018 roku. Korzystać mogą z niej jedynie przedsiębiorcy, którzy otrzymują faktury z VAT. Z metody tej nie można więc korzystać, jeśli jest się konsumentem, który nie prowadzi działalności gospodarczej.
Warto również wspomnieć, że o zastosowaniu takiego mechanizmu decyduje klient, który ma możliwość wpłacenia przelewem pełnej kwoty brutto na jeden rachunek lub podzielić płatność na rachunek zwykły i rachunek VAT. Sprzedawca ma jednak prawo zawrzeć w umowie informację, że nie wyraża zgody na taką metodę płatności.

Inne publikacje  Jak wybrać kierunek studiów, aby mieć atrakcyjną pracę?

Czy split payment opłaca się?

Pomimo że płatność podzielona budzi wiele wątpliwości, jest to swego rodzaju ułatwieniem dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą – choć środki na rachunku VAT oficjalnie są własnością przedsiębiorcy, mogą one zostać wykorzystane jedynie do uregulowania zobowiązań z tytułu podatku. Ich wypłacenie jest więc możliwe jedynie po złożeniu wniosku do urzędu skarbowego i wyrażeniu na to zgody przez naczelnika.

Kilka pozostałych korzyści wynikających ze stosowania split payment

• Nabywca towaru lub usługi nie musi obawiać się, że przekroczy dzienny limit przelewu;
• Podatnik nie naraża swojego przedsiębiorstwa na zastosowanie podwyższonych odsetek od zaległości podatkowych, ponieważ zaliczki na VAT ściągane są na bieżąco, automatycznie;
• Split payment chroni przed sankcją VAT;
• Przedsiębiorca otrzymuje na swoje konto jedynie wartość netto konkretnego zamówienia, którą może dobrowolni dysponować – jest to wartość, którą faktycznie zarobił;
• Split payment daje możliwość odstąpienia od stosowania zasady solidarnej odpowiedzialności;
• Zwrot podatku VAT jest szybszy;
• Split payment daje możliwość bezpośredniego odliczenia kwoty nadpłaty podatku VAT za wybrany okres rozliczeniowy.

Inne publikacje  Dlaczego warto inwestować w program do zarządzania przedszkolem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *