Faktoring, to usługa, która jeszcze do niedawna nie była szerzej znana. Korzystała z niej zaledwie garstka firm, jednak w ostatnich latach branża ta odnotowała dynamiczny wzrost popularności. Przedsiębiorcy, zarówno ci działający na rynku międzynarodowym jak i na rynku krajowym, zaczęli sięgać po rozwiązania oferowane przez firmy faktoringowe. Dzięki nim mogą liczyć na stały dostęp do gotówki za wystawione faktury i nie muszą się martwić tym, że kontrahent znów się spóźnia z zapłatą należności. Faktoring występuje w różnych odmianach, aby mieć pełen obraz usługi dostępnej na rynku, warto zapoznać się z każdym z nich z osobna, jednak najpierw trzeba wiedzieć, czy jest faktoring.
Zobacz: https://faktoria.pl/porada/faktoring-cichy
Faktoring – co to takiego?
O faktoringu w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Sięgają po nią zarówno małe firmy jak i większe przedsiębiorstwa, które chcą zadbać o swoją płynność finansową. Aby faktoring miał rację bytu konieczna jest firma wystawiająca fakturę, firma dla której faktura została wystawiona, a także podmiot przejmujący zobowiązanie. Dzięki temu firma, która wystawia fakturę z odroczonym terminem spłaty może liczyć na to, że pieniądze na jej konto wpłyną już po kilkudziesięciu minutach, nawet jeżeli termin płatności przypada za dwa tygodnie. Można spotkać się z różnymi rodzajami faktoringu.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Podziałów jest kilka chociażby ze względu na miejsce siedziby firm, na to jak rozwiązana jest kwestia z ryzykiem związanym z niespłaceniem faktury przez kontrahenta oraz jawnością całego procesu. Pierwszy podział uwzględnia faktoring krajowy i międzynarodowy. Krajowy obsługuje firmy dokonujące miedzy sobą transakcji na terenie Polski. Faktoring międzynarodowy obsługuje z kolei firmy z siedzibami w różnych państwach. Można ponadto wskazać na faktoring pełny, faktoring niepełny oraz faktoring mieszany. Przy faktoringu pełnym przedsiębiorca otrzymuje należności z bieżących faktur. Jest także zabezpieczony na wypadek, gdyby kontrahent zwlekał z płatnością. Przy faktoringu niepełnym firma otrzymuje bieżące finansowanie na podstawie wystawionych faktur, jednak to po jej stronie leży ryzo, że klient nie zapłaci. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, to firma jest zobowiązana do tego, by wykupić taką fakturę. Można jeszcze wskazać na faktoring cichy oraz jawny. Faktoring jawny jest wtedy, gdy firma przejmująca zobowiązania informuje właściwe podmioty o tym, aby zobowiązania były od konkretnego momentu przesyłane na jej konto. Faktoring cichy zawiera więcej dyskrecji, a dłużnik nie jest powiadamiany o interwencji firmy faktoringowej. Faktoring staje się bardzo popularny nie tylko na rynku międzynarodowym, również na rynku krajowym i chętnie korzysta z jego dobrodziejstw wiele firm. Działania faktoringowe pozwalają firmie zachować płynność finansową, co jest bardzo ważne w początkowym okresie jej działalności, gdy nie ma ona jeszcze wystarczających zasobów finansowych.