Jak przebiega transport lotniczy towarów

Transport powietrzny jest jednym z najszybszych jakie w ogóle istnieją. Jakie rodzaje transportu lotniczego wyróżniamy? Możemy wskazać tutaj powszechnie znane samoloty i śmigłowce.

W XXI wieku podróż samolotem to nic dziwnego. Jest to środek transportu powszechnie dostępny i znany. Dzięki niemu możemy się przemieścić na przykład do wakacyjnego, zagranicznego kurortu szybciej, niż możliwe by to było samochodem czy pociągiem. Śmigłowe z kolei nie są powszechnie dostępne. Takie środki transportu wykorzystuje się podczas akcji ratownictwa medycznego czy górskiego. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pilna pomoc a karetka albo nie zdąży przyjechać albo po prostu nie ma takiej możliwości, wysyłany jest śmigłowiec. Takie pojazdy lotnicze kojarzymy z filmami akcji lub z bogaczami.

Zalety transportu lotniczego

Transport lotniczy jest chyba najbezpieczniejszą opcją z możliwych. Katastrofy samolotów czy śmigłowców zdarzają się bardzo rzadko w przeciwieństwie do sytuacji na drogach. Codziennie w wypadkach samochodowych ktoś ginie. Mimo to, wiele osób boi się wsiąść do samolotu. Jednak obawy te są całkowicie niepotrzebne. Jeśli ktoś raz zazna komfortu jakim jest podróż samolotem, to będzie chciał korzystać z niej jak najczęściej.

Inne publikacje  Zasady bezpiecznego używania gilotyny do papieru

Przesyłka z zagranicy

Samoloty i śmigłowce od lat służą nie tylko ludziom. Dzięki transportowi powietrznemu mamy możliwość kupowania lub przesyłania towarów za granicę. Dzięki takiemu rozwiązaniu na przesyłkę na przykład z Wielkiej Brytanii czekamy około tygodnia zamiast kilku miesięcy. Wszystko oczywiście jest uwarunkowane odległością, ale nie ma innego, szybszego sposobu na transport przesyłek niż ten za pomocą samolotu. To właśnie do takich środków transportu zostają wpakowane zamówienia, które mają do nas dotrzeć z zagranicy. Transport lotniczy zaliczany jest to jednego z najnowocześniejszych środków transportu na świecie.

Przesyłki mogą być wysyłane za pomocą transportu lotniczego kurierskiego, który to obsługuje z reguły małe i średnie wielkości towarów, które transportowane są w ramach większych zbiorczych ładunków przewożonych regularnymi lotami lub transportu morsko-lotniczego. Ten drugi rodzaj charakteryzuje się tym, że towar jakąś część drogi przepływa na przykład statkiem a pozostałą podróżuje samolotem. Przykładem linii morsko-lotniczej jest na przykład trasa Chiny-Dubaj-Warszawa. Niekiedy po prostu transport wyłącznie powietrzny nie jest możliwy i dlatego następują takie połączenia.

Kiedy przesyłka dotrze już do kraju docelowego to zostaje ona przejęta przez firmy kurierskie lub pocztę. Następnie towar trafia do kurierów i listonoszy, którzy dostarczają paczki pod same drzwi domu, do rąk własnych lub do paczkomatu.

Inne publikacje  Rozwój automatyzacji procesu produkcji poprzez zastosowanie technologii IO-Link

Ciekawostki

Pierwszy polski cywilny transport powietrzny wystartował już w 1919 roku. Pasażerowie mogli przemieścić się z Poznania do Warszawy.

Największe samoloty na świecie są w stanie przetransportować towar o łącznej masie aż do 120 ton.

Więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/know-how-blog/co-to-jest-transport-lotniczy-i-dlaczego-warto-z-niego-korzystac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *