monety spadające na stół

Ile najwięcej da się zarobić na lokacie?

Powodem decydowania się na korzystanie z lokat terminowych jest przede wszystkim możliwość bezpiecznego przechowywania kapitału. Zyski z lokat pozwalają przede wszystkim ochronić kapitał przed wpływem inflacji. W bankach depozyty są dodatkowo zabezpieczone poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Środki do stu tysięcy złotych są chronione przed ich utratą w sytuacji, gdyby bank ogłosił bankructwo.

Jak wybierać lokaty?

Wybierając lokaty terminowe, warto kierować się przede wszystkim oprocentowaniem. Nie jest ono przy takich produktach wysokie, więc zawsze warto szukać okazji. Wiele banków od czasu do czasu zapewnia specjalne promocje, które pozwalają zapewnić większe zyski dla nowych klientów. Produkty na specjalnych warunkach bywają kierowane również do stałych klientów, czy tych którzy wykupią dodatkowo określony produkt bankowy. Zapoznanie się z produktami różnych banków pozwala określić, które są w stanie zapewnić największe korzyści finansowe.

Dysponując dużym kapitałem nie zawsze warto jest decydować się na agresywne inwestowanie. Do zyskownego inwestowania pieniędzy na rynkach kapitałowych konieczna jest wiedza oraz doświadczenie. Zatem znacznie bezpieczniejsze będzie postawienie na lokaty terminowe. Gdy na lokatę można przeznaczyć bardzo duże środki finansowe, które przekraczają kilkanaście tysięcy, wówczas można decydować się na lokaty rentierskie. Taka lokata pozwala uzyskać dostęp do wyższego oprocentowania niż dostępne jest na standardowych lokatach. Dodatkowo zdecydować można się na opcję, która pozwala na regularne wypłacanie odsetek uzyskanych na lokacie. W zależności od wybranego produktu odsetki mogą być wypłacane co miesiąc, kwartał, rok.

Inne publikacje  Jakie są alternatywy dla tradycyjnej franczyzy? Innowacyjne modele biznesowe

Czym kierować się przy wybieraniu lokaty?

Wybierając konkretny produkt na rynku lokat terminowych warto:

  • sprawdzić czy dostępne są oferty specjalne,
  • porównać oferty różnych banków,
  • określić optymalny okres trwania lokaty,
  • policzyć realne oprocentowanie.

Porównanie lokat bankowych jest obecnie znacznie łatwiejsze, gdyż można korzystać z internetowych porównywarek ofert. Na tej podstawie można szybko zapoznać się z wieloma produktami w jednym miejscu. Ułatwia to znalezienie najbardziej korzystnych produktów.

Jak wyliczyć, ile można zarobić na lokacie?

Decydując się na standardową lokatę ważne jest dokładne obliczenie zysku. Przy lokatach terminowych oprocentowanie jest podawane w skali roku. Gdy zakłada się lokatę na kilka miesięcy niezbędne jest wyliczenie, ile rzeczywiście będzie wynosił zysk. Jeśli inwestujemy dziesięć tysięcy na okres pół roku niezbędne jest w takim przypadku podzielenie oprocentowania podanego w skali roku na dwa. Następnie można obliczyć wysokość odsetek poprzez pomnożenie wkładanego do banku kapitału przez wyliczone oprocentowanie.

Warto jest policzyć również oprocentowanie realne. To takie, które obejmuje również inflację. Banki w swoich ofertach podają oprocentowanie nominalne, w którym nie jest uwzględniona inflacja. Do wyliczenia realnego oprocentowania trzeba uzyskać informację o wskaźniku inflacji podanym przez NBP. Następnie od oprocentowanie podanego przez bank, nominalnego trzeba odjąć wskaźnik inflacji.

Inne publikacje  Ranking funduszy inwestycyjnych w 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *