diy

DIY – od czego zacząć?

DiY to pasjonujący trend hobbystyczny, który zyskał w ostatnich latach ogromną popularność. Scrapbooking, szydełkowanie, wykonywanie dekoracji – to najbardziej popularne kategorie rękodzieła, w których możemy się sprawdzić. Od czego zacząć przygodę z DiY, jeśli chcemy rozwinąć swoje nowe hobby?

DiY – nie tylko modna pasja

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Pod skrótem „DiY” (z języka angielskiego: „do it yourself”, czyli „zrób to sam”) kryje się właściwie każde hobby, które zakłada własnoręczną naprawę, renowację lub wykonanie dowolnego przedmiotu. Od szycia ubrań, przez wszelkie prace plastyczne, po samodzielne tworzenie prostych urządzeń elektrycznych. W Polsce kategoria DiY kojarzona jest najczęściej z szeroko rozumianymi pracami dekoracyjnymi i artystyczną renowacją mebli. Co ważne, DiY zyskało w ostatnim czasie ogromną popularność.

W sieci znajdziemy setki blogów i vlogów, poświęconych różnym kategoriom tego hobby. Ponadto, rosnące zapotrzebowanie na materiały do DiY przyczyniło się do powstania w pełni wyposażonych sklepów on-line, zajmujących się dostarczaniem wysokiej jakości półproduktów do tworzenia artystycznego rękodzieła (taśmy, farby, kleje do klejenia na gorąco).

Inne publikacje  Komputery All-in-One firmy Apple - połączenie elegancji i wydajności. Przegląd modeli i ich zastosowań

 

Podstawowy przybornik narzędzi do DiY – jak skompletować?

Nie istnieje jeden, standardowy „przybornik do DiY”. Zestaw dla miłośnika szydełkowania będzie – co oczywiste – różnił się od zestawu dla fana scrapbookingu. Możemy jednak stworzyć prosty komplet narzędzi i materiałów, które mogą pomóc w pracy nad każdym typem hobbystycznego rękodzieła. Standardowy zestaw do DiY może zawierać:

 

  • komplet papierów – różne typy tektur, papiery ozdobne, papiery do origami, serwetki, bibuły,
  • różne typy klejów: kleje do klejenia na gorąco, kleje do tektury, kleje do tkanin i filcu,
  • dobre nożyczki krawieckie,
  • taśmy klejące o różnych szerokościach – taśmy przezroczyste, taśmy obustronnie klejące itp.,
  • zestawy pędzli – od drobnych pędzelków do klejenia po szerokie pędzle malarskie,
  • prosty przybornik do szycia: igły, nici, szpilki krawieckie, zestawy dekoracyjnych guzików i koralików, ćwieki i klamry,
  • podstawowy przybornik plastyczny – tu np. zestawy farb,
  • podstawowe przybory do pracy z drewnem – młotek, dłuto, pinezki i gwoździe.

 

Wieloletni fani majsterkowania przekonują, że na początek przygody z DiY należy zaopatrzyć się jedynie w szary papier, ołówek kreślarski i klej do klejenia na gorąco. Reszta będzie zależeć od tego, w jakim kierunku podąży nasza wyobraźnia. Jeśli dopiero zaczynamy, warto też poświęcić pewną ilość czasu na naukę.

Inne publikacje  Negocjacje - umiejętność, która się przyda w życiu i w pracy

 

Od czego zacząć naukę?

Rękodzieła (z dowolnej kategorii) nie można nauczyć się z dnia na dzień. Jeśli mamy jednak wystarczająco dużo czasu i dobrych chęci, możemy skorzystać z powszechnie dostępnych informacji. Blogi z kategorii DiY, vlogi, tutoriale, portale o tematyce dekoratorskiej – to tylko kilka przykładów miejsc, z których możemy czerpać wiedzę. Na rynku dostępna jest też ogromna ilość samouczków, ebooków i darmowych publikacji, dotyczących konkretnej kategorii hobbystycznej. Jak mawiają fani majsterkowania: „chcieć, to móc”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *